top of page
Ara
  • Levent Özdemir

Yeni başlayanlara hatırlatmalar

Merhaba,

Sosyal medyada takip ettiğim kadarı ile şarap yapımına yeni başlayan arkadaşların soruları çerçevesinde amatör şarap yapmak için bazı nokta bilgileri tekrar paylaşmak istedim.

1- İyi bir şarap yapmak için öncelikle şarap yapımına uygun bir üzüm ile yola çıkmak lazım.

2- Amatörce bile olsa kaliteli veya içilebilir bir şarap yapmak için , üzümün cinsi,hasat yapıldığı zamanki brix veya şeker oranı asıl belirleyici olan kriterler, 1090-1100 şeker oranı ile başlanmayan şaraplar alkol oranı düşük, gövdesi zayıf, aroması eksik , hafif ve çabuk tüketilmesi gereken şaraplar ile sonuçlanır. Genel tavsiye patlatma yapıldığında ölçülen şeker oranının 1090-1100 veya 24-25 Brix olması , eğer üzümdeki şeker bu oranlardan düşükse en iyi yöntem şeker ilave etmek ve şeker oranını 1090-1100 seviyesine yükseltmek ( önceki yazılarımda bu konuda bilgi vermiştim) , bu oranlar ile başlanırsa en azından % 12-13 alkol oranını yakalamak mümkün ( Sek şarap için ).

3- Üzüm cinsine ve başlangıç şekerine bağlı olarak genel tavsiye açık fermantasyonun ( yani patlatılmış üzümün , kabuğu ve çekirdeği ile beraber) mümkünse derin bir bidon veya kovada üzeri hava girmesine izin verecek bir örtü ile kapatılıp şeker oranı 990-1000 seviyesine düşene kadar devam ettirilmesi, günde 3-4 kez kubbe yada, yüzeye çıkan kabuk-cibre nin patlatılması .

4- 990-1000 şeker oranına ulaşıldığında ( bazen 1010-1020 şeker oranında da yapılabilir ) şıranın süzülüp cibreden ayrılıp hava kilitli bir bidon veya damacanaya alınıp ( 5/4 oranında doldurulup ) 1.Kapalı Fermantasyona alınması.

5- 1.Fermantasyon hava kabarcığı artık görülmeyene kadar devam eder.

6- 1. Fermantasyon bittiğinde alttaki tortu karıştırılmadan üstteki şarap şırasının başka bir damacana veya bidona sifonlanıp aktarılır ( arındırma-durultma işlemi) ve 2. Fermantasyon başlar.

7- Dolgun ve aromalı içimi yumuşak bir şarap elde etmek için aktarma-durultma işlemi 3-4 kez daha yaklaşık 15 günde bir yapılır , her seferinde dipteki tortu atılır , bu şekilde gittikce berraklaşan ve renk alan bir şarap elde edilir.Şişeleme ne kadar geç yapılırsa ( tavsiye en az 6-8 ay sonra ) şarap o kadar içimi güzel-dolgun bir yapıya kavuşur, olabildiğince büyük hacimli damacanalar tercih edilmeli 17-20 lt en az .

8- Olgunlaşması tamamlanan şarap ( en az 6 ay sonra ) şişelenir karanlık ve sıcaklığı 18 dereceyi geçmeyen bir yerde yatık vaziyette saklanır.


Şıra olarak süzülmüş şıra ile başlıyorsanız mutlaka kaç gün önce hasat edilmiş, hasat günü ölçüm yapılmış mı öğrenin , unutmayın ki iyi bir şarap % 12 üzeri alkole sahip olmalı bu oranı yakalamak içinde 1090-1100 şeker ile başlayıp 1000 şekere kadar düşüldüğünden emin olunmalı.


331 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Evde Şarap Shiraz güncel durum

Merhaba, Bu sene Denizli Güney den aldığım Shiraz üzümleri ile şarap yapıyorum. 9 Eylülde PMS ekleyip patlatıp , 10 eylülde maya ilave ettiğim üzümlerimde alttaki değerler günlük olarak ölçüldü: Ortam

PMS KULLANIMI

Merhaba , amatör şarap yapmaya başladığım 2018 yılından beri vahşi maya ile çalıştıktan sonra zaman içinde 2. 3. yılında şaraplarımda ilk yıldaki lezzetin ve aromanın yavaş yavaş kaybolmaya başladığın

Yine Yeniden Şarap 2022 Shiraz

Merhaba , mevsim güz yine üzüm hasat mevsimi , evde şarap yapan bizler için en güzel zamanlar. Bu yıl "Evde Şarap" ve "İyi Şarap" sosyal medya gruplarından kıymetli yorum ve yazılarını takip ettiğim ü

1 Comment


Ali Gevşek
Ali Gevşek
Jul 07, 2022

Hidrometre ile ölçüm şeker ve maya katıldıktan sonra 1090- 1100 e tamamlayan aynı sonucu verir mi ?

Like
bottom of page