top of page
Ara
  • Levent Özdemir

Cabarnet Şarap Yapımı güncelleme 04.10.2021

Merhabalar,

3 Ekim itibarı ile şeker ölçüm değeri 1000 değerine ulaşınca cibre ve şırayı ayırdım, ayırma işleminde damacana üzerine geniş bir huni ve üzerine tel süzgeç koyarak cibresinden ayırıp sıktığım şırayı doldurdum ve hava kilitlerini taktım. Cam damacana tercih ediyorum , hem temizliği kolay hem herhangi bir zararlı madde barındırmıyor, doldurma mesafesi damacana daralmaya başladığı noktadan 3 cam yukarısı, şeker oranım artık 1000 seviyelerinde olduğu için çok fazla kabarma olmayacak ama hala canlı mayalar yeterince oksijen ile yaşasın ve kalan şekeri de tüketsin diye bu boşluğu bırakmak lazım.

Ben 1110 şeker ile başlayıp, 1000 şekerde hava kilidini kapattığım için 14 derece civarı alkol oranlı SEK bir Cabarnet Sauvignon şarap elde edeceğim, elbette lezzet ,aroma ve şarabın kalitesi bu aşamadan sonra üzümün cinsi, mayalar ve zamana kalmış durumda.

Başladığım günden beri hiç hazır maya ve PMS kullanmadım ve hiçbir sorun yaşamadım, üzüm zamanında ve doğru yöntem ile toplanmış ve işleme alınmışsa PMS ve hazır maya kullanmaya gerek olmadığını uygulayarak gördüm. Üzümün şaraplık bir cins ve bağın da bakımlı ve profosyenel bir bağ olması , üzümün yaşı vs. elbette kaliteyi belirliyor, bizim gibi amatör üreticilerin katkısı doğru yöntem ve zamanlama ile üzümü şarap haline getirmekte.

Tavsiyem önce bulabildiğiniz tüm kaynakları okuyup önce nasıl yapacağınızı teorik olarak öğrenmeniz sonra azar azar yaparak kendi deneyimlerinizi oluşturmanız ve devam etmeniz.

Cabarnet şarabımda bu aşamadan sonra hava kilidinde kabarcık görmeyene kadar 1.kapalı fermantasyonu devam ettirmek ve sonra 1. aktarma -durultma işlemini yapmak , sanırım 15 gün civarı bir süre sonra bu aşamaya geçebilirim.

Kırmızı ile kalın.

LÖ.

192 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Evde Şarap Shiraz güncel durum

Merhaba, Bu sene Denizli Güney den aldığım Shiraz üzümleri ile şarap yapıyorum. 9 Eylülde PMS ekleyip patlatıp , 10 eylülde maya ilave ettiğim üzümlerimde alttaki değerler günlük olarak ölçüldü: Ortam

PMS KULLANIMI

Merhaba , amatör şarap yapmaya başladığım 2018 yılından beri vahşi maya ile çalıştıktan sonra zaman içinde 2. 3. yılında şaraplarımda ilk yıldaki lezzetin ve aromanın yavaş yavaş kaybolmaya başladığın

Yine Yeniden Şarap 2022 Shiraz

Merhaba , mevsim güz yine üzüm hasat mevsimi , evde şarap yapan bizler için en güzel zamanlar. Bu yıl "Evde Şarap" ve "İyi Şarap" sosyal medya gruplarından kıymetli yorum ve yazılarını takip ettiğim ü

Comments


bottom of page